22 Haziran 2010 Salı

Trevor Booker
Trevor Booker Clemson Üniversitesi’nden çıkma atletik 4 numara… Bir Tar Heels maçında genç Ed Davis ile adeta kedinin fareyle oynadığı gibi oynamıştı o maçtan sonra radarıma aldım Trevor’u… Hemen sorulara geçelim, aday adayımızı tanıyalım.


1- Yüzü dönük top aldığında şut tehdidi yaratır mı?
Pota altında inatçılığı nedeniyle ne kadar etkiliyse, orta ve uzak mesafede bir o kadar etkisiz… İşin kötü tarafı NBA’de tutunmak istiyorsa mutlaka şutunu fersah fersah ilerletmeli çünkü o boyla kolejde yaptıklarını yapması çok zor.

2- Elleri yumuşak mı? Dışarda boş kalsam beni topla buluşturur mu?
Bir 4 numaraya göre oldukça iyi bir pasör. İkili sıkıştırmalarda boş adamı bulabiliyor. Maç başına 2.5 asist yaptığını da hemen hatırlatalım. Greg Monroe ve Ekpe Udoh’dan sonra uzunlar arasında en iyi asist ortalamasına sahip.

3- Alçak postta topla buluşsa nefeslerimizi tutar mıyız?
Booker ekmeğini taştan çıkartan bir oyuncu. Demin de değindiğim gibi pota altındaki etkinliğini inatçılığına borçlu. Boy dezavantajına rağmen, devamlı hücum ribaundlarını kovalar, hücumda agresiftir, kalın fiziğiyle pozisyon almaya çalışır ve çember etrafında bitiricidir. Agresif tarzı kritik anlarda oyunun gidişatını değiştirir. Bu özelliğiyle biraz DeJuan Blair’ı andırıyor ancak onun kadar etkili olduğunu söyleyemem. Oyun tarzları benzer, o yüzden Blair-lite diyebiliriz belki. Birkaç santim daha uzun olsa ilk turda seçilmesi hiç de sürpriz olmazdı.

4- Laga luga yapma, bana savunmadan haber ver?
Savunmada pozisyon olduğunda itmesi kakması zor bir oyuncu. Kolay kolay pozisyon vermiyor rakibine. Bu da Blair’a benzeyen bir başka özelliği ancak tabi Blair kadar iyi yapamıyor o işleri. Şahsi fikrim şu an için Orton, Ed Davis gibi oyunculardan daha iyi savunmacı ancak bahsettiğim isimler Booker’a göre çok daha genç. Booker aşağı yukarı olmuş bitmiş bir oyuncu, çok ilerletme kaydedeceğini düşünmüyorum bu saatten sonra.

5- Uçar mı kaçar mı?
Kalın cüssesine rağmen (107kg) çok iyi bir atlet. Bir üst seviyede boy dezavantajını atletizmiyle kapatma ihtimali var.

6- Ölçümleri ne alemde?
6’7.5 boyu var. Karşılaştırmak açısından söylüyorum, Wesley Johnson’la aynı boyda. Kolları da boyuna göre oldukça kısa, kol genişliği 6’10 civarında ölçüldü. 4 numara için çok kısa kalacağı aşikar.

7- Nisan Mayıs ayları gevşer gönül yayları...
Açık açık söyleyim, yürekli oyuncu benim mock draftımda otomatikman birkaç basamak yükselir. Oymuş buymuş dinlemem. Sertlik de benim için başlı başına önemli bir yetenektir. Booker, sana puanım 9 kanka.

8- Kristal küre…
Ligde tutunabilmesi orta mesafe şutunu ne kadar ilerletebileceğine bağlı diyebilirim. Bu yazı yazıldığı sırada ikinci turun ortalarında seçileceği yazılıyor. Azmi ve hırsı takımların dikkatini mutlaka çekmiştir. Süre alabileceği bir takım tarafından seçilip, oyunun iki tarafını da etki eden bir oyuncu olduğunu gösterirse ligde kalıcı olma ihtimali var. Çok da uzak bir ihtimal değil bana göre. Daha drafta çok var, workoutlardaki performansıyla ilk tura dahi tırmanabilir. Şansı yaver gitmezse de Avrupa yolları gözükür Booker kardeşimize.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder