22 Haziran 2010 Salı

Sinyor Greivis Vasquezİkinci turda denenmesi gereken adamlardan biri de Maryland’in Venezuelalı oyun kurucusu Greivis Vasquez. Vasquez’i gördüğünüzde ilk dikkatinizi çeken özelliği tabi ki, bir oyun kurucu için muazzam olan 1.98’lik boyu. 4 senedir Maryland’de artık simge haline gelmişti bu karizmatik Güney Amerikalı ve aslına bakarsanız oldukça iyi maçlar da çıkardı sezon içerisinde. Şampiyon Duke’a karşı iki iyi maçını hatırlıyorum mesela, turnuvaya da ikinci turda şanssız bir –daha sonra Final Four’a kadar çıkacak olan- Michigan State mağlubiyetyle veda ettiler. Vasquez’in en büyük handikapı zaman zaman ipin ucunu kaçırıp, saç baş yoldurma potansiyeli. Ama havaya girdiği zaman da izlemesi çok keyifli. Çok hırslı bir oyuncu herşeyden önce, bütün maçı aynı yoğunlukla götürebiliyor ve bu özelliği yüzünden favori kolej oyuncularımdan biriydi. Klasik ve biraz da geyik bir tabirle atmak kadar attırmayı da seven bir guard ama hızlı rakiplere karşı oldukça zorlanacaktır savunmada. Yine şut tercihleri ve o tercihlerdeki istikrarsız yüzdesi, koçların ona karşı çok da sevecen olmamasını sağlayabilir.

Lise zamanında bir süre Kevin Durant’la aynı takımda oynamış olan Vasquez aynı zamanda Venezuela milli takımının da bir üyesi. Bu bilgiyi hayatınızın neresinde kullanacağınızı bilmiyorum elbette ama olası bir Oklahoma maçında sarılırlar, öpüşürler, garipsemezsiniz. Bu sezonki performansı ona, ülkenin en iyi kolej oyun kurucusuna verilen Bob Cousy ödülünü, John Wall’un önünde, kazandırdı. Yalnız koskoca Bob Cousy ödülünü şu ana kadar kazananların Jameer Nelson, DJ Augustin, Ray Felton, Dee Brown, Acie Law falan olması, ödülün sokaktaki ederini Babylon’da iki konser davetiyesi eksenine indiriyor, söyleyeyim. Dediğim gibi öyle büyük bir yetenek falan değil Greivis Vasquez ama guard derinliği olmayan bu sınıfta, ikinci turdan hiç de fena bir deneme olmayacaktır.

Ama bir insan zaten Venezuelalı olarak atmışsa adımını hayata, şans eşiği de yeterince yüksektir, çok fazla endişelenmemesi gerekir. Basketbolda kaybeden aşkta kazanır Greivis biraderim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder