22 Haziran 2010 Salı

Mr. Luke BabbittLuke Babbitt basketbolcudan çok country şarkıcısı izlenimi veren bir isimle 1-0 geriden başlıyor olaya ama sahaya çıktığında görüyorsunuz ki oyunu hiç de o kadar Johnny Cash değil. Duke mezunu olmasına rağmen sevdiğimiz adamlardan Jay Bilas’ın onun hakkında güzel bir lafı vardı, Nevada’da değil de Litvanya’da falan doğmuş olsaydı muhtemelen daha fazla ilgi görürdü diyordu Luke için.

Deri rengi yüzünden otomatikman Adam Morrison karşılaştırmaları yapılıyor Luke için ve atletizm kozu ortaya konabiliyor ezbere olarak ama resmi ölçümler gösterdi ki bu büyük bir yanılgı, yani Babbitt iyi bir atlet. Beyaz oyuncuların otomatikman ayak çabukluğu yok, savunma yapamaz diyerek yaftalamak malesef sıkça görülen bir durum. NBA dünyanın en atlet adamlarının bulunduğu bir lig, evet, ama bu atletik adamların kaç tanesine iyi savunmacı diyebiliriz ki zaten? Neyse, Babbitt’e geri dönelim. Dediğim gibi yapılan ölçümler benim tahminlerimin bile üzerindeydi ve açıkçası beni oldukça etkiledi sıçrama ve sprint değerleri. Bu sezonu müthiş geçirdi Nevada’lı forvet, zayıf bir konferansta yer aldı ama dikkat çeken özellikleri var. Çok iyi bir sol bileği var en önemlisi, sırasıyla 51 – 43 – 91 gibi etkileyici şut – üçlük – faul yüzdeleri tutturdu bu sene. Nowitzki-vari pump fake’leri ve uzun kollarıyla şutunu çıkarırken çok sorun çekmiyor ve dediğim gibi hakkaten oldukça iyi bir şutör. Hızlı hücumları tek başına bitirmek için gözünü karartmıyor ve doğru pası veriyor. Küçük bir takımın yıldızından bahsettiğimiz için aslında bu egosunun ne kadar törpülenmiş olduğunu göstermesi adına az da olsa önem taşıyor bana göre. Yine de ilk adımı hızlı oyunculara karşı biraz sıkıntı yaşayacaktır savunmada. En büyük sıkıntı ligin sertliğine ne derece uyum sağlayabileceği. Sinip ceza şutörü mü olacak yoksa çarkların arasına kendini kaptırabilecek mi? Nasıl bir kariyere sahip olacağını merak ediyorum açıkçası.

Aslında liseden mezun olduğunda Ohio State’e gitmesi bekleniyordu Babbitt’in. Evan Turner’la beraber iyi bir ikili olabilirlerdi bana göre Buckeyes’ta ama son anda yaşadığı yeri, Nevada’yı seçti. Alt sıralarda seçilmesi beklenen, aynı takımın oyun kurucusu Armon Johnson’la da çocukluk arkadaşı olduğu için evinden uzaklaşmamak istemesine anlayış gösteriyorum. Kısacası Babbitt, sorunsuz, temiz bir çocuk. Çok zayıf bir konferanstan geleceği için adaptasyon sorunu yaşaması sürpriz olmaz ama lotarya dışı kalması durumunda mutlaka atlanmamalı, denenmeli. Kenardan gelip iyi bir rol oyuncusu olabilir bana göre.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder