22 Haziran 2010 Salı

Xavier Henry“Eğer basketbolcu bir aileden geliyorsanız şansınız yok, profesyonel basketbol oyuncusu olursunuz.” Sanırım Xavier Henry’yi ifade edebilecek en oturaklı cümle bu olurdu. Anne Kansas’ta basketbol oynamış. Baba yine Kansas, ardından NBA, daha sonra ise Avrupa. Ağabeyi C.J. Henry ile de geçtiğimiz sezon aynı takımda yer aldılar zaten. 1984 doğumlu C.J. 2005 yılında MLB takımlarından New York Yankees tarafından draft edilir ancak iki sezon boyunca Minor League’de yer bulabilir kendine (Minor League bir alt lig diyebiliriz). Daha sonra Memphis Üniversitesi’nde basketbol kariyerine geri döner ve bir yıl sonra da kardeşi Xavier ile birlikte Kansas... Kısaca Xavier ailesi komple sporcu denilebilir.

1.98cm boyunda ve 100kg ağırlığındaki Xavier, lise eğitimini Oklahoma’da Putnam City Lisesinde tamamladı, 2009 McDonald’s All-American takımına seçildi. Kolej kariyerine ise beklenenin çok üzerinde sergilediği performansla başladı. Henüz ilk maçında rakip çembere 27 sayı bırakırken daha sonra 31 sayı ile takımının çaylak sezonunda en yüksek sayıyı bulan oyuncusu oluyordu. Geçtiğimiz sezon ortalama 27 dakika sahada kalırken 13.4 sayı, 4.4 rebound ve 1.5 asist ortalamaları çok çarpıcı görünmese de %45.8’lik saha içi ve %41.8’lik muazzam üç sayı ortalamaları onu takımın yıldızı haline getirdi.

Oyun tarzı pure-shooter olarak kabul görüyor. Yani hassas bir bileği var, boş bırakıldığı an topu çembere gönderirken tereddüt etmiyor. Zaten takımı bu sezon kritik anlarda birçok kez onun eline baktı. Ancak bazı maçlarda sorumluluk almaktan çekindiği söylentileri de olmadı değil, zaman zaman oyununu bir üst seviyeye taşıyamadığı ya da ‘vites atamadığı’ ifade edildi. Fakat bu onun performansı hakkında bir eleştiri değeri bulmamalı. Ayrıca 19 yaşında bir SG için oldukça güçlü fiziki yapısı ve sol elini kullanması onun diğer oyuncular arasından daha kolay ayrılmasını sağlayabilir. Yine de solak oyuncularda alıştığımız topu her iki eli ile kullanabilme forsu maalesef Xavier’da yok. Sağ adımını kullandığı bir pozisyonda bile topu sol elle bırakmayı tercih ediyor bu onun olası çok yönlü oyuncu profilinden uzaklaşmasına neden olabilir. Güçlü olarak tanımladığımız fiziği gerçekten avantaj ancak NBA seviyesinde bir oyuncu için yine de yavaş kalmasına sebep olabilir. Özellikle Dwyane Wade ile meşhur bir özellik olan ilk adımı muazzam hızlı alarak rakibine üstünlük sağlama özelliği henüz Xavier için geçerli değil.

19 yaşındaki bir oyuncu için artıları eksilerinden oldukça üstün olan Henry eğer bu yaz yukarıdaki eksiklerini kapatmak için sıkı çalışırsa, muhtemelen Şubat ayında Rookie takımınında yer alacaktır. Aileden gelen sporcu kimlik, çalışma arzusu ve uyumlu kişiliği ile ihtiyacı olan gelişimi sergilemesi kaçınılmaz.

Gözleri senin gibi baksın: Dwyane Wade, Tyreke Evans, Derrick Rose
Haydi gel benimle ol: Raptors

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder