22 Haziran 2010 Salı

Eric BledsoeBledsoe, bu seneki draft’ta -takım arkadaşı John Wall haricinde- yüksek kalibreli saf bir point guard olmamasının ekmeğini yemesi muhtemel bir isim. Öyle ki, tüm sene point guard oynamamış olmasına rağmen şu esnada draft’ın en çok tutulan 3-5 point guardından biri konumunda. Elbette ki yaptıkları sayesinde değil, potansiyeli dolayısıyla. Yakın zamanda UCLA’de kendisiyle benzer bir kolej kariyeri geçirmiş ve point guard oynamayı sonradan öğrenmiş olan Russell Westbrook’un NBA’deki başarısı da, kendisi hakkındaki olumsuz düşüncelerin ve soru işaretlerinin nispeten azalmasına referans olacaktır.

Bir defa boyunun 1.86 olmasını 2.01’lik wingspaniyle ve süper atletizmiyle kapatıyor, ancak yine de Nba’de 2 numara oynaması filan gibi bir şey söz konusu olmayacaktır. Sadece kısıtlı sürelerde point guard oynamış bir oyuncunun yaptığı 2.9 asiste karşılık maç başına 3 top kaybetmesini direkt eleştirmek belki acımasızca olabilir, lakin top kaybı miktarı her halükarda çok ve karar verme konusunda şimdilik önemli sıkıntıları olduğu aşikar. Ayrıca 1 numara oynadığı dönemlerde çok etkileyici işler yapamadığını da belirtmek gerek. Bunların yanında, sezon boyunca mecburiyetten oynadığı şutör rolünü iyi kıvırmış olması, gayet iyi olan şut yüzdesini sezon ilerledikçe daha da arttırması ve kariyer maçının March Madness’a, East Tennessee State maçına denk gelmesi Bledsoe’nun diğer artıları.

Kentucky’de Big Three haricinde, Bledsoe ve Orton’un da draft’a gireceğini öğrenince açıkçası bayağı şaşırmıştım. Zira ilk turdan seçilme garantisi olmayan freshmanların draft’a girmeleri pek sık rastlanan bir durum değildir. Patterson ve Cousins’ın arkasında henüz hiçbir şey kanıtlamaya fırsat bulamayan Daniel Orton’ın hareketini hala pek doğru bulmasam da, böylesine guard açığı olan bir draft’ta şansını deneyecek olmak Bledsoe için mantıklı görünüyor. Bu arada nbadraft.net kendisi için Marcus Banks benzetmesi yapmış. Şu anki görüntü itibarı ile bu benzetmeye tamamen katılmakla beraber, konuyla ilgili olarak sadece “inşallah sonu benzemesin” diyebiliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder