22 Haziran 2010 Salı

Hassan WhitesideNorth Carolina, Gastonia doğumlu oyuncu -Temmuz ayında 21 yaşında olacak- liseyi yine NC Patterson Lisesinde tamamladı. Onu ülke çapında meşhur bir oyuncu haline getiren ilk hadise Marshall’da beraber oynadığı DeAndre Kane ile birlikte elde edilen 34-2’lik derece ve takımını ulusal sıralamada 1 numaraya taşımasıydı. Kolej kariyerine onunla ilgilenen Kentucky, Auburn, Mississippi State gibi isim sahibi okullar yerine Marshall’da başlaması üzerindeki ilgiyi azaltmadı, aksine alt konferansta isimlendirilen ödüllerin neredeyse tamamında adının geçmesine zemin hazırladı. Kendi konferansında (C-USA) “Defensive Player”, “Freshman of the Year” gibi ödüller alsa da bence en değerli ödülleri Fox ve CBS’in All-Freshman takımlarında yer bulmasıydı.

213 cm ile boyu pozisyonu için doyurucu, 103 kg ağırlığı ise idealin altında olsa da 233 cm kanat açıklığı onu bir üst seviyeye taşıyan oyununa yardımcı en etkili fiziksel özelliğiydi. Kendi pozisyonunun ortalamasından yaklaşık 15 cm üzerinde olan kanat açıklığı 2010 sınıfında açık ara birinci, draft tarihinde ise bu alanda hatırı sayılır isimlerden biri Whiteside.

5.4 blok ortalaması ve bunun yanına eklediği 13 sayı ve 9 reboundu 26 dakika içinde gerçekleştirmesi basında oldukça yer bulmasını sağladı. Ancak bu istatistikleri NCAA’de vasat sayabileceğimiz bir konferansta gerçekleştirdiği göz ardı edilmemeli. Aralık ayında Brescia karşısında 25 dakikada yaptığı 17 sayı, 14 rebound ve 11 blok konferansının üzerinde bir oyuncu olduğunu gösteriyor zaten. 2010 draft’ına katılması beklenmiyordu. Beklentiler 2011 draft’ında 1. sıra için mücadele etmesi yönündeydi, hatta Ocak ayına kadar takımda bir sezon daha oynamadan draft’a girmeyi hedeflemediğini dile getirmişti.

Boyalı alanın dışında etkili olduğunu söylemek zor. Ancak şut seçiminde bencil olmadığı da açık. Yaz döneminde geliştirmesi beklenen yegane özelliği şut performansı. Topu yere vurduktan sonra kullanmadığı-kullanamadığı adımları ve sırtı dönük oyununu da geliştirmesi gerekiyor. Bulduğu sayıların çoğu alçak postta aldığı paslarla ve uzun kollarının yardımıyla yaptığı smaç ya da turnikelerden gelmesi düşündürücü. NBA’de çemberi bu kadar kolay göremeyeceği de aşikar. Aynı şekilde savunmada da kendisinden iri oyuncular karşısında ayakta kalabilmesi için kilo alması ve daha geniş bir cüsseye sahip olması şart. Zaten bunları layıkıyla yapan bir oyuncu Şubat ayında All-Star olur.

Whiteside’ın babası Hassan Arbubakrr eski bir NFL oyuncusu. 195 cm boyu ve 125 kg ağırlığı ile Whiteside’ın potansiyeli için bir ipucu olabilir.

Did you mean: Marcus Camby, Keon Clark
Olursa padişah torunu: Timberwolves, Pacers, Pistons, Sixers

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder