22 Haziran 2010 Salı

Jordan Crawford

NBA’de 2 numara oynamak için biraz undersized olmasına karşın gerçekten çok kaliteli bir skorer olan Crawford, adını ilk olarak geçen yaz “LeBron James Skills Academy” çatısı altında oynanan bir maçta Lebron’un -kısmen- üzerinden vurduğu smaçla ve bu smacın videolarının Nike tarafından toplatılmaya çalışıldığı iddialarıyla duyurmuştu.

Indiana’da başladığı üniversite kariyerinin ilk yılının ardından Xavier’a transfer olan ve bu sebeple ikinci yılını red shirt olarak geçiren Crawford bu sezon oldukça iyi bir yıl geçirmesinin ardından -muhtemelen yaşının 21’e gelmesinin de etkisiyle- üniversitedeki son iki senesini es geçerek draft’a girmeye karar verdi.

Orta ve uzun mesafe şutu gayet iyi olan, pozisyonu için oldukça iyi bir top hakimiyetine ve patlayıcı bir ilk adıma sahip olan Crawford kesinlikle gerçek bir skorer. March Madness süresince Xavier’ın oynadığı 3 maçta 87 sayı atıp, takımı adeta tek başına taşıyarak büyük maçların adamı olduğunu da gösterdi.

Lakin tabii ki her şey toz pembe değil. Topun sürekli elinde olmasını seven ve takımdaki rolü dolayısıyla savunmaya fazla takılmak zorunda kalmayan bu genç, NBA’de böyle bir ortam bulamayınca buna nasıl bir tepki verecek, oyununu böyle bir ortama nasıl adapte edecek, bunlar onun hakkındaki en önemli soru işaretleri. Bunların yanında, pota altında süper bir bitirici olmamasına karşın gözlerini karartıp yaptığı drivelarda pozisyonları sonuna kadar zorlaması ve çok zor durumlarda dahi dışarı pas çıkarmayı tercih etmemesi ve hücumda top elinde değilken ne yapacağını henüz tam olarak bilmemesi de diğer negatif yönleri.

İstediği zaman gayet iyi bir savunmacı olabildiği söylenen bu delikanlı, şahsi kanaatimce bir NBA oyuncusu olabilmek için gereken pek çok şeye sahip. NBA basketboluna mental yönden uyum sağladığı ve müthiş skor potansiyelini, oynadığı takımın ahengini bozmadan kullanmayı kotardığı vakit ligde kalıcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder