22 Haziran 2010 Salı

Gani Lawal

Georgia Tech çıkışlı Lawal hem okulda 4 senesini tamamladı, hem 4 numara oynuyor, hem de 4 numara bir insan... Gelelim profiline...

1- Yüzü dönük top aldığında şut tehdidi yaratır mı?
Kullandığı topların yarısı boyalı alandan, diğer yarısı da kısa ve orta mesafe şutlardan geliyor. Yalnız orta mesafede pek etkili olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle dönerek attığı orta mesafe şutlar tam bir felaket. Serbest atış çizgisinden de %57 oranında isabet bulmuş (maç başına 6.2 serbest atış kullanmış yalnız yeri gelmişken bunun altını fosforlu kalemle çizelim).

2- Elleri yumuşak mı? Dışarda boş kalsam beni topla buluşturur mu?
Kara delik tabiri Gani için biçilmiş kaftan. Topu verdiğiniz anda gözü potadan başka birşey görmez. Asist kelimesinin anlamını bilmiyor olabilir… Mahalle maçında top benim dese bile oynatmassın…

3- Alçak postta topla buluşsa nefeslerimizi tutar mıyız?
En çok dikkatimi çeken özelliği bu oldu. Bildiğiniz gibi Lawal, daha iyi bir prospect olan Derrick Favors’ın takım arkadaşıydı. Hatta Favors yerine Lawal’ın hücumda ilk tercih olması scoutların tepkisine yol açmıştı. Favors’ı izlemeye gelenler çoğunlukla Lawal’i izlemek zorunda kaldılar. Peki bunun sebebi neydi? Cevap gayet basit, bugün itibariyle daha hazır olan oyuncu Favors değil Lawal... Koç da doğal olarak maçı kazandıracak oyuncu kimse sistemi onun üzerine kurar, bu yüzden geçtiğimiz sezon Lawal hücumda daha çok ön plandaydı. Ancak Favors kadar fazla potansiyeli olduğunu söylemek de mümkün değil. Her şeyden önce boyu NBA’de alçak post oyununu olumsuz yönde etkileyecek.

4- Laga luga yapma, bana savunmadan haber ver?
Alçak postta birebir savunmasını beğeniyorum. Hatta ilk gözüme çarpan özelliği de savunmadaki gayreti olmuştu ve o şekilde takip etmeye başlamıştım (malum Indiana Pacers taraftarı olunca insan ister istemez atletik pota altı savunmacılarına ayrı bir gözle bakıyor).

5- Uçar mı kaçar mı?
Boy dezavantajına rağmen kullandığı topların önemli bir kısmı (%16)smaçlardan geliyor. ‘Atletik 4 numara’ diye geçer literarürde.

6- Ölçümleri ne alemde?
6’9 ve 105 kilo ölçüldü. Kol genişliği 7’0. Bu sene drafta girecek olan Patrick Patterson’ınkilere benzer rakamlar. Kolejde 4/5 gibi oynuyordu ancak NBA’de 4 numara için bile biraz kısa kalacak gibi.

7- Nisan Mayıs ayları gevşer gönül yayları...
Çalışkan ve takımın başarısını kendi istatistiklerinin önüne koyan bir oyuncu. Teşbihte hata olmaz, Gani savaşa giderken yanınızda götürmek isteyeceğiniz türden bir oyuncu.

8- Kristal küre...
An itibariyle mock draftlarda 25 - 35 civarı gösteriliyor, yani birinci turun tam sınırında… Ancak o sıralar draft günü geldiğinde büyük sürprizlere de sahne olabiliyor, o yüzden tahmin etmek güç. Aklıma hemen 2007 draftı geliyor. 31’inci sırada Carl Landry Houston tarafından, 35’inci sırada ise Glen Davis Celtics tarafından seçilmişti. İkisi de büyük ölçüde ‘undersized’ olmalarından dolayı ikinci tura kalmışlardı. Lawal da benzer şekilde sertliği olan bir oyuncu. Verdiğim iki örnek gibi kendine gayet güzel bir kariyer yapması ihtimaller dahilinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder