22 Haziran 2010 Salı

Darington HobsonGeçirdiği sancılı lise dönemi ve SAT sınavının ne olduğunu biraz geç öğrenmesi dolayısıyla üniversitedeki ancak üçüncü senesinde üst düzey basketbol deneyimi yaşayabilen Hobson, sene başında College of Eastern Utah’tan New Mexico’ya geçmeyi başarıp makus talihini değiştirdikten sonraki performansıyla ülkedeki en iyi genç basketbolculardan biri olduğunu tüm Amerika’ya gösterdi.

NCAA Division I’daki tek sezonunda, Ohio State’in yıldızı Evan Turner’la beraber ülkede 15 sayı-9 ribaund-4 asist barajını geçmeyi başaran iki oyuncudan biri olan ve geçirdiği süper yılı All-American Third Team’e seçilerek iyice taçlandıran bu solak gencin ikinci turun ortalarında seçilmesi bekleniyor.

Tıpkı istatistikleri ve oyun tarzının benzediği Turner gibi o da birden fazla pozisyonu oynayabiliyor, ancak yine de NBA’de point guard oynayabilecek top hakimiyeti olduğunu söylemek pek doğru olmaz. 1.99’luk boyu ve 2.07’lik kanat uzunluğu sayesinde alacağı sürelerin çoğu, en rahat ettiği pozisyon olan kısa forvette olacaktır. İyi bir skorer, pozisyonuna göre süper bir ribaundcu ve çok iyi bir pasör olan Hobson, maçlara sakat sakat çıkacak kadar mücadeleci ve savaşçı bir yapıya sahip olsa da, elbette ikinci turdan seçilmesi beklenen her genç gibi onun da birçok büyük eksiği var.

Kendisi oldukça iyi bir skorer olsa da, oldukça istikrarsız olması ve kötü tercihler yapabilme potansiyeli soru işaretlerine yer açıyor. New Mexico da dahil olmak üzere şu ana dek oynadığı tüm takımlarda 1 numaralı opsiyon olmuş olmanın verdiği özgüven dolayısıyla yapabileceklerinden fazlasını denemek gibi de bir eğilimi var. Ayrıca atletizm seviyesi NBA standartlarında en iyimser ihtimalle “iyi” olacaktır, bunun yanında sağ elini kullanma konusunda sıkıntıları ve bir an önce geliştirmesi gereken bir üst vücudu var.

3 ay sonra 23 yaşına girecek olması dolayısıyla gelişim potansiyeli kısıtlı olsa da, çok yönlü oyunu ve yüksek basketbol zekasıyla Hobson, pek çok takıma kenardan gelip katacağı boyutla katkı verebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder