22 Haziran 2010 Salı

Al-Farouq AminuAt six foot eight, forward from University of Wake Forest: AL FAROUQ AMINUUUUUUUUUUUUUUUU! Bu saçma girişten sonra elimizde ne olduğuna kısaca bir göz atalım, bakalım malzeme neymiş. Öncelikle Faruk’un (böyle hitap ediyoruz bu yazıda) hangi pozisyonda oynadığına bir açıklık getirelim. Takımında zaman zaman 3, zaman zaman da 4 numarada oynadı (hatta bazen 5). NBA’de hücumda 4 numarada daha çok beğeniyorum ama savunmada 4 oynaması şu an zor. Kendisini de daha çok 3 numara gibi gördüğünü göz önüne alarak ben de analizimi ona göre yapmayı uygun gördüm.

1- Şut tehdidi yaratır mı?
Sezon içinde pek yaratamadı. Ne orta mesafede, ne de 3 sayı çizgisinin gerisinden hiç de verimli değildi. Hücumda 4 numara olarak görmemin başlıca sebebi bu (diğer nedene bir sonraki soruda değineceğiz). Şut mekaniği fena değil, üzerinde çalıştığını da workoutlarda gördük. Faruk’la ilgili bir konuyu da hemen yazının başında açıklığa kavuşturalım, her ne kadar Wake Forest da 2 sene oynamış olsa da aslında 90 doğumlu, yani yaşıtlarından bir yaş daha genç. Bu yüzden potansiyel olarak freshman (yani kolejde sadece bir yıl geçirmiş) oyuncularla birlikte değerlendirilmesi daha doğru olur.


2- Topa bir Can Bartu edasıyla hükmedebilir mi, kaleye yani potaya penetre eder mi?
Açık alanda problem yok ama yarı sahada penetre özelliği hiç yok. Sağ sol yapıp savunmacısını ekarte edecek, yarı yolda vites değiştirecek bir oyuncu değil. Hiçbir zaman da olmayabilir. Bu da 3 numarada beğenmeyişimizin diğer nedeni… Kolejdeki iki senesine baktığım zaman Amerikalıların ‘garbage man’ dedikleri, sayılarını genelde hücum ribaundlarından veya içerde topu kovalayarak bulan bir oyuncu görüyorum. ‘Dinlemeyeceksen ne soruyosun kenan!’ (Kenan Onuk’u da bu vesileyle bir kez daha rahmetle anmış olalım)


3- Peki ya saha görüşü, pasları? Sen önce buna cevap ver?
Faruk’un ‘underrated’ bulduğum özelliklerinden biri bu. Bu draftta pozisyonu itibariyle ortalamanın az da olsa üzerinde bir pasör olarak görüyorum. Hele ki 4 oynar ise...


4- Laga luga yapma da, bana savunmadan haber ver?
Kolejde sağlam bir savunmacıydı. Bu kadar yukarılarda gösterilmesinin önemli nedenlerinden biri de üst düzey savunması. Bence bu konuda NBA’de çok fazla problem yaşamaz, sahaya adımını atar atmaz faydalı bir savunmacı olur.


5- Uçar mı kaçar mı?
Henüz tam olarak kullanamasa da üst düzey bir atletizme sahip diyebiliriz. Yemin etsem başım ağrımaz.


6- Ölçümleri ne alemde?
Ayakkabılarla 6’8.5 ölçüldü. Kol genişliği 7’3. Kısa forvet için çok çok iyi, 4 numara için biraz undersized ancak uzun kolları açığı kapatacaktır. Kilosu ise 98, NBA’de pota altında çok zorlanır bu kiloyla. Şu anki haliyle ‘tweener’ (basketbolda 2 pozisyon arasına sıkışmış oyuncular için kullanılan terim) tabiri Faruk’a cuk oturuyor.


7- Nisan Mayıs ayları gevşer gönül yayları...
Faruk kardeşimiz karakter olarak biraz rahat, sakin, hatta kaygısız diyebileceğimiz bir oyuncu. Karakterini geçen sene draft edilen Earl Clark’a benzetiyorum. Hücumda tamamen kaybolduğu maçları da hatırlıyorum. Bu tarz özellikler playoff zamanı gelip de maçlar sertleştiğinde genelde problem yaratır, dikkat diyoruz.


8- Kristal küre
Faruk’un gelecekte nasıl bir oyuncu olacağını kestirebilmek gerçekten çok güç. Ortaya atılan isimlerden bazıları dikkatimi çekti, örneğin: Warrick, Josh Smith, Julian Wright, vs… Bana sorarsanız aklıma sakatlık öncesi Darius Miles ayarında bir oyuncu olacakmış gibi geliyor. Aynı boy, benzer vücut yapısı, benzer atletizm (Miles daha iyi zıplardı), benzer özellikler… Kariyer tahminim: Kafaya oynayan takımda rotasyon oyuncusu. Playoff takımında 4 veya 5’inci opsiyon. Amaçsız takımda 3’üncü opsiyon. Bu özellikleriyle 6’ıncı sıradan (şu anki tahminler bu yönde) seçmeye değer mi ona siz karar verin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder